تبلیغات
هر چی تو بخوای - بیوگرافی هیچکس

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


هر چی تو بخوای
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 مرداد 1390 توسط mobin&mohammad sorkhi&enayati

" برای دریافت بیوگرافی هیچکس ادامه مطلب را کلیک کنید"

:بیوگرافی هیچکس
 
یک جوان تهرانی، شاید بی کار و یا کم درآمد که برای لقمه ای نان دائما در خیابان ها و کوچه پس کوچه های شلوغ تهران در تلاش است. او در خیابان زندگی می کند، همانجا نفس می کشد و هستی خود را تجربه می کند. دوستانش خانواده اش هستند و خانه اش کوچه های تهران است. کوچه های شهری که نقش مویرگ های وجود او را بازی می کنند و به او هویت می دهند. شهری بی در و پیکر که مرکز تجمع میلیون ها ایرانی در رفت و آمد است.

«هیچکس» نماد آن جوان تهرانی نامرئی ست که کسی او را نمی بیند و از وجود او خبر ندارد. کسی نه می خواهد، نه وقتش را دارد و نه اجازه دارد راجع به او بداند. «هیچکس» آن جوان تهرانی اصیلی ست که سخنگوی همۀ جوانان نامرئی و بیگانۀ شهر است.

...اینجا تهرانه/ یعنی شهری که/ هرچی که توش می بینی باعث تحریکه/ تحریکه روحت تا تو آشغال دونی/ می فهمی تو هم یه آدم نیستی یه آشغال بودی/ اینجا همه گرگن/ می خوای باشی مثل یه بره/ بذار چشم و گوشت رو من وا کنم یک ذره/ ...

اینجا جنگل بخور تا خورده نشی/ اینجا نصف عقده ای اند نصف وحشی/ اختلاف طبقاطی اینجا بیداد می کنه/ روح مردم و زخمی و بیمار می کنه/ همه کنار هم فقیره و مایع دار خفن/ توی تاکسی همه می خوان کرایه ندن/ حقیقت روشنه خودت و به اون راه نزن/ روشن ترش می کنم پس بمون جا نزن/

خدا پاشو من چند سالی باهات حرف دارم/ خدا پاشو پاشو نشو ناراحت از کارم/ کجاهاشو دیدی تازه اول کارم/ خدا پاشو من یک آشغالم باهات حرف دارم...

بخشی از رپ «اختلاف » از مجموعه آهنگ های آلبوم «جنگل آسفالت».

آلبوم «جنگل آسفالت» اولین آلبوم کامل «هیچکس» می باشد. این آلبوم مجموعه ای ست پر محتوا و از لحاظ ترکیب موسیقی بسیار رسا و از لحاظ بنیاد ریتمیک اثری متنوع است. در مجموع کیفیت ضبط و تنظیم آثار از زاویۀ فنی و صدابرداری بسیار حرفه ای است و با توجه به شرایط و محدودیت های موجود در ایران از کیفیتی بالا و عالی برخوردار می باشد. 

در این آلبوم آن پدیده های ذهنی و حسی که ساختار اصلی را شکل می دهند، بیان چند بعدی هویت اجتماعی، فرهنگی و ملی درون- شهری امروز ایرانی ست که در ترکیب های بکر موسیقائی امروزی تصویری رنگی و چشم اندازی از حقیقت وجودی این جوانان را به نمایش می گذارد. این آلبوم بر آمده از وجدان آگاه جوانی ست که خود را و زندگی اجتماعی خویش را مانند گزارشگری به تصویر می کشد. گزارشی مستند از زندگی پر خطر و تنش های روزانۀ جوانان و تراژدیه روزمرگی نسل فراموش شده و منزوی که حتی در خیابان های شهر خود در کنار میلیون ها تهرانی دیگر بیگانه ای بیش نیستند. گزارشی از نسلی فراموش شده و خاموش اما سرشار از امید به فردای خویش.

 

«هیچکس» در آلبوم «جنگل آسفالت» در تلاش است تا بیان موسیقائی دگرگونه ای را در چهارچوپ سبک هیپ هاپ کشف کند تا بتواند رپ فارس را به عنوان یک سبک موسیقی مستقل در ایران به ثبت برساند و از این رو آزمایش می کند و به دنبال راه حل های نو می گردد. او می خواهد به نقطۀ تلفیق موسیقی ها و فرهنگ ها برسد و همزمان تضادهای روزانه نسلی سردرگم را مستقیماً از کوچه پس کوچه های درهم و آشفتگی خفقان آورش به تصویر بکشد.

پشتکار نوپردازانۀ «هیچکس» در تنظیم موسیقی اش باعث شده است که تامل بر آثار این آلبوم مانند سفری از میان انگاره ها و برداشت های ذهنی هنرمندی مردمی باشد.

به عنوان نمونه در آهنگ «دیده و دل» که بر گرفته از بخشی از شعر باباطاهر است، «هیچکس» دربارۀ فقر و آرزوهای دست نیافتنی برگرفته از زندگی شخصی خود رپ می خواند. این آهنگ با ضرب ساز تنبک شروع می شود و بنیاد ریتمیک سراسر این قطعه را تشکیل می دهد که با نوای نی و آواز خوانی سنتی همراه است. این اثر تجربۀ تازه ایست و با موضوعیتی که در محتوای رپ آن وجود دارد و همچنین استفاده از ضرب و ترکیبات موسیقی سنتی، بی شک رپ فارس را به اوج قله های جدیدی ارتقاء داده است. «دیده و دل» به نوعی ادامۀ تجربی ایدۀ موسیقائی رپ «تریپ ما» ست که گونه ای آگاهانه تر و منسجم تر به خود گرفته است.

 در کنار آن رپ «اختلاف» دروازه های دیگری را می گشاید. این آهنگ یکی از پر احساس ترین، امروزی ترین و ملموس ترین آهنگ های رپ «هیچکس» است که به راحتی با مخاطبان خود ارتباطی حسی برقرار می کند. این قطعه با آوا و ملودی اضطراب آمیزی آغاز می شود که حس نگران کننده ای را در شنونده بر می انگیزد و در آمیزش با رپ «اختلاف» و قدرت بیانی استثنائی «هیچکس»، تهران در سرآغاز فاجعه ای مخرب به نقد کشیده می شود.

 یکی دیگر از آهنگ های جالب این آلبوم رپ «اون منم» است که با چیدمان بخش هائی از یکی از آهنگ های قدیمی «گوگوش» به همین نام ساخته شده. «هیچکس» در این قطعه خود را برای مخاطبانش می گشاید و از دوران کودکی و کمبودهای خود رپ می خواند. این آهنگ با خصوصیات ساختاری که دارد، بویژه استفاده از فن «نمونه چینی» (Sampling) در بخش هایی که از آهنگ و صدای گوگوش بر گرفته شده، می تواند رپ فارس را با مخاطبان جدیدی که موسیقی «پاپ» می پسندند آشنا کند. اما این واقعیت که رپ سنگین و اجتماعی «هیچکس» با نزدیکی به موسیقی «پاپ» می تواند آغازی باشد برای گذار وی از هنرمندی مردمی به سوی هنرمندی مردم پسند کمی نگران کننده است.

 با تمام اینها این آهنگ حس نستالژیک و غریبی را در شنونده بر می انگیزد و به نوعی نسل های قدیمی تر را با نسل جدید و تحول طلب امروز آشتی می دهد و این خود ویژگی منحصر بفردی است که در این آهنگ شنیده می شود.

 

آلبوم «جنگل آسفالت» مجموعه ای از 11 آهنگ رپ فارسی با ویژه گی های نو و گویاست، مانند رپ «زندان» و «قانون» که می توان تک تک آنها را از زوایای مختلف نقد و بررسی کرد اما شاید بهتر باشد که شنوندگان آگاه «هیچکس» خود نیز قضاوت های خود را داشته باشند.

 

موسیقی پردازانی که در تنظیم و تکمیل موسیقی این آلبوم با «هیچکس» همکاری کرده اند از جمله «مهدییار» است. او سازنده و تنظیم کنندۀ آثار «هیچکس» می باشد. آهنگساز جوان 18 ساله ای که با میزان ها و ترکیب بندی های موسیقی رپ آشناست و همچنین رابطۀ تنگاتنگ حسی او با فرهنگ و آوای موسیقی ایرانی و شرقی همراه با قدرت و بیان موسیقائی خلاقانه ای که دارد یکی از پایه های اصلی رپ «هیچکس» به شمار می آید.

 

هنرمند دیگری که با «هیچکس» همکاری هائی در گذشته داشته است و در این آلبوم هم وجود او کاملاً به گوش می رسد، رپ خوان ایرانی-انگلیسی تبار «Reveal» است.

«Reveal» یکی از موسیقی پردازان جوان هیپ هاپ در صحنه های رپ زیرزمینی لندن به حساب می آید که به اعتقاد من همکاری و تاثیرات تجربی او تا حدی در بعضی از آثار «هیچکس» موجب تجلی آن نیز شده است. همکاری این رپ خوان که عموماً به زبان انگلیسی رپ می خواند یکی از دلایلی است که رپ «هیچکس» را بسوی جهانی تر شدن سوق می دهد.

 

موسیقی رپ «هیچکس» سخنان هنرمند یست امروزی که در زمان خود زندگی می کند. او آگاه از محدودیت ها و موقعیت هائی ست که جامعۀ ایران در برابر او نهاده است. او از همان سنت و فرهنگ تغذیه می شود، در آن رشد می کند، آنرا باور دارد و در آغوش آن متحول می شود. «سروش لشگری» با قدم نهادن در دنیای آزاد موسیقی جهانی و خلق زبان موسیقائی امروزی که با هنجارهای موجود جامعه شهری ایرانی همخوانی دارد، نقش آینه ای را برای انعکاس زمانۀ نسل خود و حقوق پایمال شدۀ آن ایفا می کند.

«هیچکس» هنرمندی مردمی و دگراندیش است، چرا که در روزگار آشفتۀ ما، زمانی که عقاید ایستا جائی برای رشد و آگاهی و پیشرفت اجتماعی نمی گذارند، او بر می خیزد و زبان و وجدان آگاه نسل خود می شود. او با بهره گیری از زبان آزاد هیپ هاپ به جای تخریب آنچه که باقی مانده از آن پاسداری می کند و خلاف جهت جریان رایج عوام پسندانه روز حرکت می کند. «هیچکس» بدون شک در دوران نابودی ارزش های انسانی و آداب برتر پارسی سنت شکن است، چرا که حافظ ته مانده های آن است. 

....او در این راه تنها نیست
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک